Recenzja Edengrad

Recenzja Edengrad

Edengrad - ambitna gra polskiego studia Huckleberry Games.


Edengrad - ambitna gra polskiego studia Huckleberry Games.

Pierwszy raz o Edengrad dowiedziałem się od kolegów, którzy udali się na stanowisko twórców podczas trwania targów Poznań Game Arena. Gra z założenia miała być grą MMO w klimatach post apokalipsy. Recenzja dotyczy kilku godzin rozgrywki przed premierą i tuż po niej, a do tego recenzent jest fanem postapo, więc wymagania postawił wysoko.

Klimat

Post-apokalipsa? Średnio bym powiedział. Klimat gry na wczesnych etapach mija się z suchym i ciężkim klimatem gier takich jak Stalker, Fallout, czy serii filmów Mad Max. Jest apokalipsa (a raczej według mnie katastrofa naturalna), są zmutowane i agresywne zwierzęta, jest bunkier (Fallout pozdrawia). Póki co nie ma żadnego wątku fabularnego, nie ma też jeszcze klimatu z tym związanego. Świat kreuje się w kierunku Mad Max'owej wizji apokalipsy, pomijając samochody i z dodatkiem ludzkich odruchów wśród bohaterów. Jeszcze za wcześnie by mówić o klimacie, a o fabule już nie wspominając.

Rozgrywka

Ciężko wspominać o obecnie problematycznej rozgrywce. Jest interesująca, rozbudowana, niestety brakuje questów, a obecne są często pełne błędów lub nieukończone. Drzewko umiejętności jest rozbudowane i wydaje się przemyślane, nic nie jest tutaj przypadkowo (no dobra, rolnictwo mnie rozbawiło). Gra ma sporo przemyślanych elementów, niestety brak dziennika zadań, drewniane walki oraz jeszcze duża ilość błędów nie pozwala jeszcze na wyciąganie pełnej frajdy z gry, jednak jest ona wciągająca, miejscówki co interesująco zaprojektowane i zróżnicowane. Jeszcze nie jestem na tak dalekim etapie, ale fakt budowy swojego miasta i walki rodem z późnych etapów rozgrywki w Rust (na sterydach) powoduje, że nie mogę się doczekać finalnej wersji.

Grafika

Przy tak małej grze, przy tak małym zespole i silniku Unity gra wygląda świetnie! Mapa, grafiki, assets wszelkiej maści wyglądają obłędnie, teren jest zaprojektowany z głową. Tutaj powiem tylko tyle, że jest piękna (jak na indyka)

Podsumowanie

Edengrad jest bardzo dobrej jakości grą z programu Wczesnego Dostępu na platformie Steam. Studio obiecało wyjście z Early Access w ciągu roku, a samej grze niewiele brakuje do stania się świetnym survival MMO w klimatach post-apokaliptycznych. Niestety gra ma dalej problemy wieku żłobkowego, gdyż serwery jak i gra nie są stabilne, jest bardzo dużo błędów i niedociągnięć. Według mnie premiera jest zbyt szybko, a samą grę mogli jako test alpha np.: poprzez pobranie demo. Wtedy wiedzieli by o błędach o darmowych testerów z całego świata, szczególnie stress testy serwera, które wypadły nieco blado. Co dalej? Ja czekam na premierę pełnej wersji, obecnie będę zagrywał się w obecną fazę alpha produkcji.

Ocena? Cztery na pięć kotletów wystarczy?


Materiał własny, grę otrzymałem w konkursie od Huckleberry Games

05/04/2017